Як відомо, керівником не народжуються, і щоб ним стати, треба докласти певних зусиль. Уміння керувати містить у собі не лише навички організації та контролю над робочим процесом, а й безперервний курс навчання та саморозвитку. У цій статті ми розглянемо основні навички успішного керівника та правила проведення зборів. Ця інформація буде цікава як лідерам бізнесу та керівникам усіх рівнів, так і тим, хто має на меті таким стати.
Варто зазначити, що єдиної формули успішного керівництва немає і бути не може. Досвідчені управлінці вміють пристосовувати свій стиль роботи до конкретних умов ситуації. Однак є основні навички управління робочим процесом. Це так званий цикл менеджменту: планування, організація, мотивація, контроль.
- Планування. Це процес підготовки рішень. На цьому етапі ставлять мету, виявляють усі альтернативи та обирають найкращу з них, вводять і виконують план. Існують різні рівні планування (стратегічне, оперативне, тактичне), а також його види (маркетинг, фінанси, виробництво).
- Організація. Це вивчення підлеглих і визначення можливостей кожного з них, постановка їм завдань і розподіл відповідальності між виконавцями. Керівник повинен організувати ефективну роботу колективу.
- Мотивація. Керівник повинен забезпечити успішне і своєчасне виконання роботи. Для виконання цього циклу управління менеджер має бути добре обізнаний у різних аспектах комунікації. Для успішної мотивації зазвичай використовуються стимулювання (матеріальне або нематеріальне стимулювання як спонукання до активної діяльності) і мотивування (створення психологічних спонукань до роботи). Необхідно також уміти знайти індивідуальний підхід до кожного співробітника і зацікавити його в роботі.
- Контроль. Здійснення моніторингу поточної роботи і порівняння її з планом. Контроль - це перевірка і зіставлення результату з планом. Від керівника на цьому етапі вимагається також і вміння вживати заходів у разі виникнення форс-мажорів, щоб звести до мінімуму несприятливі реакції та відновити робочий процес згідно з планом, або ж реорганізувати роботу колективу.
Ще одним аспектом управлінської роботи є вміння проводити збори. Як же провести ефективні збори? Досвідченому керівнику відомо, що збори створюють організацію. При вмілому проведенні, вони зміцнюють зв'язки всередині підприємства і допомагають перевіряти ступінь наближення до цілей, розв'язувати проблеми в колективі і мотивувати співробітників. Проведення зборів умовно можна розділити на три етапи: до зборів, під час і після.
До проведення зборів керівнику необхідно спланувати тему зборів і питання, які необхідно вирішити. Рекомендується прописати загальний регламент зборів, де будуть враховані всі важливі моменти. Розглядати варто тільки актуальні питання. Добре, якщо таблиці та графіки будуть на дошці - людям легше сприймати інформацію візуально. Для співробітників можна створити форму звіту, це дасть змогу кожному підготуватися заздалегідь, ця інформація може згодом використовуватися для статистики.
Під час зборів слід дотримуватися пунктуальності. Керівник не повинен чекати на співробітників, які запізнилися. При цьому якщо хтось не зміг з'явитися на збори, варто подбати, щоб потрібна інформація до нього дійшла. Для цього можна доручити одному з працівників записувати основні тези та завдання зборів. Важливо не відступати від регламенту зборів і не дозволяти цього нікому зі співробітників. Збори можуть проходити за такою схемою: керівник ставить питання - кожен доповідає; позначається проблема - її обговорюють. Однак настрій присутніх теж важливо враховувати, тому керівник повинен вміти розрядити обстановку: посміхнутися, пожартувати. А можливо, і перейти до більш нагальних питань, які викличуть жвавий інтерес.
Важливо також залучити до роботи всіх співробітників. Кожен повинен виступити і доповісти про свої результати. Час виступу - 3-5 хвилин. Якщо виникла необхідність у критиці - обговорити всі питання зі співробітником після зборів наодинці. Критика керівником підлеглих не допускається в присутності колег і співробітників організації.
Наприкінці зборів окреслюються конкретні дії та завдання. І обов'язок керівника переконатися, що співробітники дійсно готові реалізовувати поставлені цілі.
Після зборів керівник повинен стежити за виконанням поставлених на зборах цілей, ухвалені рішення повинні перевірятися і впроваджуватися. Важливо зіставити план зборів з його фактичним виконанням, мають бути зроблені відповідні висновки.
Успішні керівники мають свою безперервну програму самовдосконалення. І щоб її розробити, необхідно постійно вчитися. Унікальний тренінг з навичок успішного керівника пропонує тренінгова компанія « Target». https://1target.com.ua/pcorporate/efektivnij-kerivnik-
Завдяки тренінгу Ви максимально опануєте цикл менеджменту, відпрацюєте всі отримані знання на практиці, в групах і рольових іграх. Також буде проводитися робота з кейсами професійних керівників, учасники навчаться отримувати високі результати від своєї управлінської діяльності.
Пам'ятайте, мотивувати людей і успішно керувати ними може лише людина, зацікавлена у своїй справі.
Успіхів!
Детальніше про Владислава Шаха та його авторські тренінги можна дізнатися на особистому сайті vladshakh.com.ua