Кожен оратор має вміти взаємодіяти з аудиторією. Це аксіома. Однак іноді під час публічних виступів виникають ситуації, у вирішенні яких не можна керуватися одним лише досвідом. У багатьох тренерів найбільші складнощі виникають під час роботи з так званими важкими учасниками. Хто ж вони? Як вибудувати комунікацію так, щоб і конфлікту не виникло, і якість виступу не постраждала?
Давайте розглянемо характерні ситуації прояву важких учасників:
Ситуація № 1. Один з учасників постійно говорить, заважаючи дискутувати іншим, своїм монологом відводить аудиторію від основної теми, «захоплює» територію, відтісняючи тренера. Перед Вами класичний базіка.
Як реагувати оратору? По-перше, подякувати учаснику за його думку і продовжити виступ у потрібному Вам напрямку. Також запропонуйте решті ставити запитання. У крайньому разі, прямо скажіть базіку, що він відхиляється від теми обговорення, і запросіть інших висловити свою думку згідно з виступом.
Ситуація № 2. Ви помічаєте відверто негативний настрій учасника, він відмовляється працювати, усім своїм виглядом показуючи роздратування і зневагу. Може провокувати відкритий конфлікт. Це агресор.
Як реагувати? Тут необхідно розібратися в причинах такої поведінки. Найчастіше за нею приховано бажання привернути до себе увагу і показати перевагу. Можна згладити конфлікт жартом. Дайте агресору можливість висловити свою думку щодо теми виступу і поставити запитання. Під час перерви обов'язково спробуйте налагодити особистий контакт.
Ситуація № 3. У групі один з учасників постійно висловлює категоричну незгоду зі словами тренера. Цинічний, ставить під сумнів будь-яку тезу, улюблене твердження: «У житті це не працює». Перед Вами критик і сперечальник.
Як реагувати? Попросити запропонувати свій варіант вирішення питання. Якщо учасник продовжує не погоджуватися або сперечатися, запитайте прямо, що ж, на його думку, працює. Переводьте висловлену незгоду в запитання групі: «Що інші думають із цього приводу?».
Ситуація № 4. Учасник усіляко показує свої знання, вважає себе фахівцем у темі виступу, багато хвалиться. Це експерт. Він усіляко намагатиметься показати більшу, ніж у тренера, обізнаність.
Як реагувати? Подякувати за доповнення, відзначити компетентність учасника, і потім повернутися до завдань виступу. Можна акуратно підвести такого учасника до висновку, що знання і практика - поняття різні. Для цього дайте йому практичне завдання, де він зможе всім продемонструвати свою обізнаність і навички.
Ситуація № 5. У той час, коли група бере участь в обговореннях, записує або наводить приклади, один з учасників майже не реагує на те, що відбувається, не бере участі в колективній роботі. Таких учасників називають тихонями.
Як реагувати? Важливо зрозуміти причину такої поведінки. Людина може ще не освоїлася в групі, або ж у неї такий склад характеру, за якого спроби тренера «розворушити» ще більше погіршать стан тихоні. У такому разі краще її не чіпати - людина і без активної участі засвоїть інформацію. Якщо ж учаснику просто нецікаво - треба намагатися залучити до активної роботи, наділити його відповідальністю за що-небудь. Якщо він нерішучий і боїться припуститися помилки - підштовхнути до активних дій, просити наводити приклади, питати його думку. Можна дати їй роль головного під час занять у міні-групах.
Ситуація 6. Під час тренінгу Ви помічаєте, що один з учасників наче перенісся в шкільний час - постійно розмовляє з сусідом. Такий учасник веде свій паралельний діалог, обмінюється коментарями і заважає іншим. Це шептун.
Як реагувати? Для початку використовувати невербальні способи впливу: ближче підійти, встановити зоровий контакт. Можна поставити запитання іншому учаснику або ж зробити паузу, виразно дивлячись на тих, хто розмовляє. Кардинальні методи - як у школі - зробити зауваження і розсадити пару.
Існують також універсальні жорсткі способи роботи з важкими учасниками всіх типів. Це:
- Відверта розмова під час перерви. Поясніть, що Вас бентежить і заважає працювати, але уникайте докорів. Постарайтеся прийти до взаємовигідного рішення.
- Прохання покинути аудиторію. Кардинальна дія, але іноді необхідна. Після цього необхідно переключити увагу аудиторії на тему виступу і постаратися, щоб решта тренінгу досягла мети.
Оратору важливо розуміти, що причина поведінки всіх типів важких учасників - бажання захиститися. Тому важливо на початку тренінгу створити атмосферу «безпечної взаємодії», в якій кожна людина зможе вільно працювати. Відповідно, ми обираємо не боротьбу з важкими учасниками, а роботу і взаємодію.
Високий рівень підготовки до виступу та професіоналізм зменшують ймовірність появи важких учасників до нуля. Пройшовши тренінг у тренінговій компанії «Target» Ви навчитеся використовувати таких учасників як козир для розкриття Вашої майстерності. Поняття «важкий» учасник зникне, вони перетворяться на Ваших союзників, взаємодіючи з якими можна відточувати тренерську майстерність.
Успіхів!
Детальніше про Владислава Шаха та його авторські тренінги можна дізнатися на особистому сайті vladshakh.com.ua